گروه نرم افزاری ویرا
back

نرم افزار اکسل و اهمیت آن در در کسب وکارها

نرم افزار اکسل و اهمیت آن در در کسب وکارها

نرم افزار مایکروسافت اکسل در سال ۱۹۸۵ منتشر شد و تا به امروز رشد زیادی داشته است. این برنامه یکی از مهم ترین برنامه های رایانه ای در محیط کاری در سرتاسر جهان است. چه در حال بودجه بندی باشید، لیست فروش های خود را سازماندهی کنید یا نیاز به برنامه ای برای جمع آوری اطلاعات داشته باشید نرم افزار اکسل یک ابزار قدرتمند است که می تواند در فرآیندهای کاری به شما کمک کند.

  • امور مالی و حسابداری:

اگر شما نیز سری به بخش های مالی و حسابداری یک شرکت بزنید متوجه خواهید شد که صفحه نمایش رایانه ها با صفحات گسترده اکسل پر شده است که در آن اطلاعات مالی، بودجه ها، پیش بینی ها و برنامه های استفاده شده برای تصمیمات بزرگ تجاری وجود دارد. این بخش از کسب وکارها بیشتر از سایر بخش ها بر روی صفحات گسترده اکسل متکی هستند و از مزایای آن بهره مند می شوند. فرمول های پیشرفته در اکسل می تواند فرایندهای دستی که تکمیل آن ساعت ها زمان نیاز دارد را در عرض چند دقیقه انجام دهد. بیشتر کاربران می دانند که اکسل می تواند  مواردی همچون جمع، ضرب، تقسیم و تفریق را به خوبی انجام دهد اما به خاطر داشته باشید که این نرم افزار توابع بسیار پیشرفته ای دارد.

  • بازاریابی و مدیریت محصولات:

در حالیکه بازاریابی و فروش محصولات بر عهده تیم مالی شرکت است و تجزیه و تحلیل داده های مالی توسط آنها صورت می گیرد اما استفاده از صفحات گسترده اکسل برای لیست کردن مشتریان و اهداف فروش می تواند به مدیریت نیروهای فروش کمک کند و شما را در برنامه ریزی فرآیندهای بازاریابی بر اساس نتایج گذشته یاری نماید. استفاده از قابلیت جدول محوری به کاربران کمک می کند به سرعت داده های فروش و مشتریان را بر اساس طبقه بندی های موجود خلاصه کنند.  تمامی بخش های یک کسب وکار می تواند از مزایای نرم افزار اکسل بهره مند شود و بخش بازاریابی از این قاعده مستثنی نیست.

  • برنامه ریزی منابع انسانی:

در حالیکه سیستم های پایگاه داده همچون اوراکل، SAP و Quickbooks را می توان برای مدیریت اطلاعات کارمندان و سایر گزینه ها مورد استفاده قرار داد اما اکسپورت کردن این داده ها در اکسل به کاربران اجازه می دهد روندها را کشف کنند، منابع را خلاصه نمایند و ساعت های کاری را محاسبه نمایند. این موضوع به درک بهتر نیروی کاری کمک می کند. متخصصان منابع انسانی می توانند از اکسل برای نگهداری حجم عظیمی از داده های کارمندان استفاده کنند و بفهمند هزینه های موجود از کجا آمده و در کجا صرف شده است. این گزینه به برنامه ریزی بهتر و کنترل بیشتر  کمک می کند.

  • شما می توانید هر کاری را با صفحات گسترده اکسل انجام دهید:

استفاده از اکسل در کسب و کارها تقریبا هیچ محدودیت کاربردی ندارد . به مثال های زیر توجه کنید:

  • – زمانی که قصد دارید تیم خود را برای بازی بیسبال آماده کنید استفاده از اکسل می تواند در پیگیری هزینه ها به شما کمک کند.
  • اکسل می تواند مدل رشد درآمد را برای محصولات جدید ایجاد کند. این کار بر اساس پیش بینی مشتریان جدید انجام می شود.
  • – زمانی که بر روی تقویم تولید محتوا برنامه ریزی می کنید می توانید داده ها و موضوعات را در یک صفحه گسترده لیست کنید.
  • – زمانی که در حال برنامه ریزی و بودجه بندی برای یک محصول کوچک هستید، می توانید هزینه ها را در یک فایل اکسل لیست کنید، آن را به صورت ماهانه به روز نمایید، نموداری برای نشان دادن آن ایجاد کنید.
  • – شما می توانید تخفیف ها را بر اساس حجم خرید ماهانه در هر محصول محاسبه کنید.
  • – کاربران می توانند درآمد مشتریان را بر اساس محصولات خلاصه کنند تا بتوانند یک رابطه قوی تر ایجاد نمایند.

این تنها لیست کوتاهی از موارد کاربردی نرم افزار اکسل است.

نتیجه گیری:

اکسل همیشه و همه جا در کنار شما حضور خواهد داشت. افرادی که در کسب و کارها حضور دارند می توانند از اکسل به عنوان ابزار اولیه  برای انجام فعالیت های مختلف استفاده کنند. داشتن اطلاعات کافی در مورد اکسل و نحوه کارکرد آن برای همه افراد متخصص و حرفه ای ضروری است. هرچقدر مهارت های موجود در اکسل قوی تر باشد امکان پیشرفت و ارتقاء شغلی بیشتر خواهد بود. نرم افزار اکسل یک ابزار قدرتمند است اما نمی تواند به تنهایی کار کند. کاربران باید همه چیز را به خوبی بلد باشند تا بتوانند از مزایایی که این نرم افزار در اختیارشان قرار می دهد استفاده کنند.

برای فراگیری این نرم افزار کاربردی ما بسته آموزش اکسل + آموزش ICDL را پیشنهاد میکنیم.

دیدگاه خوتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ مزیت نرم افزار ورد برای کسب و کارها
مطلب قبلی تبدیل گوشی های هوشمند به مترجم جیبی همراه

نسخه جدید مترجم جیبی ویرا از ترجمه آفلاین نیز پشتیبانی می کند. این موضوع بدین…

۴ مزیت نرم افزار ورد برای کسب و کارها
مطلب بعدی ۴ مزیت نرم افزار ورد برای کسب و کارها

دنیای کسب وکارها هنوز به گونه ای تغییر نکرده است که همه چیز به صورت…

برای ارتباط با پشتیبانی ویرا، به آیدی @Vira_crm در تلگرام پیغام ارسال نمایید.